Vyno pirkimas

Sveiki atvykę į vyno pasaulį! Jums truputį “nejauku”, nes vynų yra tiek daug ir sunku kartais nuspręsti, koks vynas yra tinkamiausias vienai ar kitai progai. Būkit šalti bei ramūs kaip belgai – mes Jums pasistengsim padėti išsirinkti gerus vynus.

Geras vynas yra reliatyvi sąvoka. Vieni mėgsta baltuosius, kiti - raudonus, treti – natūraliai spirituotus, o ketvirti …alų. Tačiau ko gero visiems teko užeiti į vynų skyrių ir palaužyti galvą, matant aibę butelių eilių. Pirkti lengva, kai vyną žinai, t.y. kai jau esi jį ragavęs, bet visada būna pirmas kartas.

Besidomintys vynu, apie vyną sužino specializuotuose leidiniuose ar knygose. Vakaruose save gerbiantys laikraščiai, dažniausiai prieš savaitgalį, informuoja skaitytojus apie vyno naujienas ir jų įvertinimą. Be to vakarietiškose šalyse, e.g., Norvegijoje ar Švedijoje, išsirinkti vyną Jums padės vyno parduotuvės darbuotojai arba įvairios brošiūros su neutraliais vyno aprašymais. Tai ne ekspertų patarimai, bet naudinga informacija. Iš vis geriausia, jei pakliūsite į parduodamo vyno degustaciją – tik neįsijauskite ?

Lietuvoje, deja, tiek laikraščių savaitgalio informacija, tiek parduotuvės darbuotojų pagalba vis dar fragmentiška bei simbolinė, o degustacijos - ateities vizija. Belieka pasikliauti savo žiniomis. Tikėkimės, kad stačiomis, ryškioje šviesoje bei šiltose patalpose, ypač vasarą, laikomi vyno buteliai atitiks mūsų lūkesčius.

Visų pirma, paėmus butelį, apžiūrėkite, ar nematote pastebimų trūkumų. Butelis turi būti švarus, neįskilęs, neatsiduoti actu ar kitu nemaloniu kvapu. Nesibodėkite pakelti vyną prieš šviesą ir paveizėti, ar vynas pakankamai skaidrus. Baltus vynus dera apversti ir įsitikinti, ar nebėga burbuliukai, t.y. ar kamštis nėra susitraukęs, įskilęs ir neleidžia oro, kuris sugadina vyną. Vyne neturi plaukioti neaiškios kilmės trupiniai. Būna, kad vynuose pasitaiko nuosėdų – tai subrendusio vyno požymis. Perskaitykite etiketę, kurioje rasite daug naudingos informacijos. Visada išsaugokite čekį, nes sugedusį vyną Jums privalo pakeisti. Parsinešus butelį namo, palaikykite jį ramiai valandą kitą, kol vynas nusistovės ir bus tinkamas paduoti į stalą.