Vynas valgių gaminime

Lietuva nėra vyno šalis. Čia prastos sąlygos augti vynuogėms, menka vyno vartojimo kultūra ir dėl to beveik nėra vietinių tradicijų, kaip panaudoti vyną maisto ruošime. Tikėkimės, kad su laiku dar bus atrastos lietuviškojo vaisių ir uogų vyno panaudojimo kulinarijoje ir konditerijoje galimybės. Čia nebus pateikiami maisto receptai, bet pagrindinės taisyklės, kaip panaudoti vyną maisto ruošime. Yra tūkstančiai būdų, kaip naudoti vyną. Mes apsistosime ties principais. Naudojantis šiomis taisyklėmis, vyno pritaikymas virs nepigiu malonumu, jei naudosite brangius vakarietiškus vynus, o jei rasite pigesnius, bet ne ką prastesnius kitų šalių vynus, pasidarysite sau šventę.

 

 

Pagrindinės vyno panaudojimo maisto ruošime taisyklės:

Nenaudokite maistui vyno, kurio jūs negertumėte. 
Nepilkite vyno, pačioje patiekalo ruošimo pabaigoje, nes jaustie alkoholio skonį. Alkoholis turi išsivadėti, išskyrus atvejus, kai gaminate chereso triufelius. 
Neperdozuokite, nes papildoma taurė gali sugadinti visą reikalą. Geriau įpilkite nedaug ir žinosite, ar kitam kartui reikės daugiau. Vyno pritaikymas – savotiškas menas. 
Neturėdami vyno, tinkamo maisto gaminimui po ranka, pasidarykite vyno koncentratą: užvirinkite vyno likučius keptuvėje ir virkite tol, kol vyno liks tik pusė, o tuomet supilkite vyną į formeles ir užšaldykite šaldiklyje. Kubeliai gali būti laikomi neribotą laiką. 
Šliūkštelkite šiek tiek vyno į sriubą. Nepakenks. Patys atrasite įdomių skonio natų. 
Troškinimui tinka jauni, geros kokybės raudonieji, ypač iš Blauburgunder vynuogių ir Chianti. Jaunas vynas geriau nei senas, net jaunas vynas turi daugiau stiprumo ir energijos. Netinka vynai su taninų gausa. Daug taninų turintis vynas su medienos prieskoniais suteiks padažams agresyvumo, nes koncentruosis karčiosios medžiagos. Valgis troškinamas su vynu, kuris bus pateikiamas prie patiekalo. 
Marinavimu dera rūgštūs, stiprūs ir aromatingi vynai. Iš baltųjų tiks Chardonnay ir Riesling. 
Verdant valgį, vyno rūgštis išlieka ir net sustiprėja. Nepridėkite rūgščių daržovių ar vaisių. 
Cheresas, Portas, Marsala, etc. labiau tinka padažams, o ne virimui ar troškinimui. 
Padažai su vynu bus švelnesni, jei į juos įpilsite keptos veršienos, paukštienos bei žuvies sultinio. 
Padažą su vynu sutirština miltai arba kukurūzų krakmolas.

Vyno rūšys patiekaluose:

Balti sausi vynai: jie gali būti puikūs padažų vėžiagyviams pagrindai, išskyrus Charrdonnay, Sauvignon ir itališkus bei ispaniškus modernius baltuosius. Balti vynai tinka virti moliuskus, krabus ir žuvį.

Raudoni vynai: Marinatui pasirinkite vyną, turintį apsčiai taninų ir intensyvios spalvos bei skonio. Rioja ir Burgundy vynai tam mažiau tiks, o itališki Barbera, australietiški Shiraz, kalifornietiški Zinfandel, prancūziški Corbieres, Minervois, Cahors bei portugališki Douro bus tiesiog OK. Lietuvoje tam tiktų gruziniški Saperavi ir sunkūs bulgariški Cabernet Sauvignon. Tokio tipo vynai gali būti naudojami ir padažams, kuriems naudojami riebalai ar skystis, likęs po mėsos kepimo ant keptuvės.

Bordeaux ir Burgundy vynai tinka virti juose mėsą, kuri švelniai suminkštės. Jei tokie vynai bus jau nusivadėję, jie tiks tiesiog užpilti šviežiaoms braškėms. Raudoname vyne galite puikiai troškinti vaisius, pridėdami cukraus. Kriaušės – plačiausiai žinomas pavyzdys. Skanaus.