Vyno rūsys

Rūsys ar vyno spinta?

Jei jus užvaldė vyno idėja, įsigijote keletą brangaus vyno butelių ir nusprendėte, kad juos reikia pabrandinti ilgėliau, visų pirma reikėtų apsispręsti, kiek laiko ketinate tai daryti. Jei tam skirsite mažiau nei metus, verčiau viename iš didžiųjų prekybos centrų įsigykite vyno stovą, kuriame butelius galėsite laikyti gulsčiai. Ir to pakaks. Tačiau jei ketinate vyną brandinti ilgiau, šis straipsnis skirtas kaip tik jums.
Jei turite nedidelę kolekciją, gyvenate ne nuosavame name, paprasčiausia išeitis būtų nusipirkti vyno laikymo spintą, kurios įprastai talpina nuo 50 iki 500 vyno butelių. Įsigiję vyno laikymo spintą būsite tikri, jog čia vyno buteliai gulės reikiamoje temperatūroje, spintoje vyraus pastovi drėgmė - faktoriai, užtikrinantys, jog vynas bręsta teisingoje aplinkoje.
Visgi kažin ar kas ginčytųsi, kad didžiausią malonumą galima patirti vyną su savo geriausias draugais gurkšnojant ne kur nors kitur, o nuosavame vyno rūsyje. Nesvarbu, ar jis užims 10 ar 50 m2, ar jame laikysite 10 ar 10000 butelių, ar juos brandinsite 2 ar 20 metų, tačiau visuomet reikės prisiminti keletą taisyklių, leisiančių jums niekad nenusivilti savo darbo vaisiais.

Temperatūra

Tai svarbiausias teisingą vyno brandinimą nulemiantis faktorius. Puiku, jei jūsų rūsyje termometro stulpelis ištisus metus rodo 11-12ºC. Leistinos ribos vyno laikymui svyruoja tarp 5 ir 18ºC. Visgi temperatūra, aukštesnė nei 14ºC, gerokai spartina vyno brendimą. Šiuos procesus tyrinėjantis Kalifornijos universiteto enologijos profesorius Vernonas Singltonas (Vernon Singleton), teigia, jog vyne vykstančios cheminės reakcijos kas 5ºC pagreitėja dvigubai. “Blogiausiu atveju, temperatūra tiesiog “sudegins” jūsų vyną bei padarys jį nemalonaus skonio”,- teigia p. Singltonas. Žinoma, jei temperatūra rūsyje laikosi apie 16-18ºC, jokios tragedijos čia nėra, tiesiog vynas greičiau subręs – nepražiopsokite šio momento.

Tuo tarpu Džeimsas P. Gallagheris jaunesnysis (James P. Galagher Jr.), kompanijos “Galagher’s Custom Wine Cellars” vadovas savo rūsyje palaiko nuolatinę 7ºC temperatūrą. P. Galagheris sako mėgstąs baltąjį vyną, kurio brandinimo potencialas gerokai trumpesnis nei raudonojo, taigi, norėdamas sulėtinti baltajame vyne vykstančius cheminius procesus, jis pasirinko temperatūros mažinimo būdą. Visgi mes nesiūlytume eksperimentuoti, o rūsyje stengtis išlaikyti pastovią 11-12ºC temperatūrą.

Vyno rūsyje taip pat reikėtų vengti staigių temperatūros svyravimų - jie kenkia vynui, be to, gali išplėsti arba sutraukti butelio kamštį, ko pasekoje į jį prasiskverbęs oras sukeltų vyno oksidaciją.                                                                               

Drėgmė ir šviesa

60-75% drėgmė vyno laikymui yra optimali. Jei rūsyje bus per daug drėgna, atsiradę pelėsiai gali persimesti į kamštį (šiuo metu tai įvyksta rečiau, nes kamščiai uždengiami sandariu apvalkalu) bei suardyti etiketes. Ir atvirkščiai, jei rūsyje bus pernelyg sausa, kamštis gali susitraukti, praleisdamas orą į butelį ir paversdamas vyną paprasčiausiu actu. Pernelyg didelė vibracija taip pat gali išjudinti kamštį, todėl reikėtų vengti virš vyno rūsio ar greta jo esančiose patalpose statyti vibraciją sukeliančius prietaisus - pvz. seną skalbimo mašiną.

Į rūsį turėtų nepatekti gamtinė šviesa - ultravioletiniai spinduliai kenkia vynui. Taip pat stenkitės, jog esančių lempų šviesa apšviestų tik rūsio vidurį ir tiesiogiai nekristų ant butelių - atminkite, jog šviesa taip pat ir šildo, taigi, gali pakisti vyno temperatūra.

 Rūsio izoliacija

Be jokios abejonės, nuosavo namo rūsys - ideali vieta vyno brandinimui. Visgi, jeigu statotės namą ir planuojate jame įsirengti vyno rūsį, verta iš anksto su architektu suderinti tokias detales kaip šildymo sistemos ir židinių išdėstymas- jų neturėtų būti šalia rūsio patalpos.

Dauguma žmonių mano, kad vyno patalpinimas rūsyje savaime užtikrina jo teisingą brandinimą. Tačiau ir čia neįmanoma išvengti temperatūrų svyravimų. Statant namą, įprastu dalyku tampa jo šilumos izoliacija, įrengiama iš lauko pusės. Tai tiesiog privalomas dalykas. Tačiau vyno rūsiui reikalinga kitokia, atvirkštinė izoliacija- iš vidinės rūsio sienos pusės, neleidžianti susidaryti drėgmei. Nesudarius barjero drėgmės kaupimuisi, kondensatas rūsyje gali sukelti daugybę problemų. Visi žinome, jog iš šaldytuvo karštą vasaros dieną ištrauktas šalto alus butelis iškart aprasoja - taip ir šiluma iš gyvenamųjų kambarių ar kitų patalpų gali tapti kondensato ant šaltų rūsio sienų priežastimi. Nuolatinė drėgmė vers jūsų vyno rūsio kondicionierių (o jį įsirengti labai patartina) veikti be perstojo, kol galų gale šis gali perdegti. Tiesa, galima įsirengti ir keliasdešimt tūkstančių litų kainuojančią kondicionavimo sistemą, tačiau teisingai įrengta rūsio izoliacija užtikrins, kad drėgmė niekad nesusidarytų ant šaltos sienos. Amerikiečių ekspertai tam siūlo naudoti putų polistireną, tačiau manytume, jog vertėtų pasitarti ir su Lietuvos statybų specialistais.                  

Rūsio dydis

Čia viskas priklauso nuo jūsų fantazijos. Tačiau visad palikite vietos atsargai jeigu šiandien jūsų kolekciją sudaro 100 butelių, gal po poros dešimtmečių jų bus 10000. Taip pat rūsyje turėtų būti pakankamai vietos pietų stalui ir kėdėms. Tačiau svarbiausia, kad čia šeimos ar draugų rate maloniai jaustumėtės jūs pats.